20 rokov služby našich sestier v Rusku – alebo- Maratón milosrdenstva!

Prvé sestry prišli do Nižného Tagiľa 20. apríla 2000, preto sme oslavu jubilea 20 rokov služby sestier v Rusku plánovali uskutočniť v máji 2020. Ale ako všetci vieme COVID – 19 priniesol zmeny. A tak aj naše plány sme upravili tak, že  oslavu príchodu sestier do Ruska sme presunuli na dni okolo sviatku sv. Vincenta. Hostia zo zahraničia ani z iných miest prísť nemohli. Ale sviatok pre tých a spolu s tými, ktorí sú nám drahí sa mohol začať! Nazvali sme ho „ Maratón Milosrdnej lásky“.  Oslávili sme ho s tými, pre ktorých sme tu a ktorým slúžime. V pondelok ráno 21.septembra prišli sestry z Omska a spolu sme sa vydali na druhý koniec mesta, kde nás čakali obyvatelia domu,v ktorom je chránení každý, kto je v ťažkej životnej situácii. A tam sme sa stretli aj s obyvateľmi Sociálneho hostela „Zákon a poriadok“ pre chorých bezdomovcov, s ktorým spolupracujeme 5 rokov a pravidelne pomáhame našou ženskou, materskou rukou a starostlivosťou. Pomohli sme im s hygienou a pripravili ich na zajtrajšie slávenie. Zakaždým sa znova presviedčame, že nielen my sa dávame, ale tiež veľa dostávame. A v utorok 22. septembra sme spolu s nimi zdieľali naše najvnútornejšie dary viery, povolania a modlitby. Pripravili sme pre nich prezentáciu o úprimnosti v modlitbe. Súťaže a malé sladkosti pripravené deťmi z detského klubu, ovocie a ovocné nápoje spestrili našu slávnosť. Celým dňom sa niesla príjemná, oduševnená atmosféra, ktorá bola vyjadrená úsmevmi a piesňami so sprievodom na akordeóne…

V stredu 23. septembra Maratón milosrdenstva pokračoval! Ranné stretnutie v miestnom tuberkulóznom dispenzári bolo nezvyčajné. Chorí, ktorým pomáhame, sa potešili taškám sv.Vincenta, ktoré boli plné potravín. Rozprávali sme im o sv.Vincentovi a o dare povolania.  Naša ďalšia zastávka bola v osade Sukholozhsky v špeciálnom hosteli, pre chorých na TBC. Srdečná atmosféra, komunikácia a sledovanie filmu posilnili nielen náš vzťah, ale aj vzťah s naším Stvoriteľom. Lahodné koláče so zemiakmi a kapustou pripravili matky z centra rozvoja rodinny „Nazaret“. So slzami v očiach nám poďakovali za pozornosť a čas strávený spolu s nimi.

 „Rodinná párty“ v Centre rozvoja rodiny „Nazaret“ sa tiež vydarila! Večer bol plný smiechu, hier a radosti strávený spolu s mladými rodinami.  

Vo štvrtok 24. septembra sme slávili deň spolu s deťmi Detského klubu „Zabota“. Tento deň bol iný, ako býva v obyčajne.  Zvyčajne je tam hlučno. Ale tentoraz nie. Začali sme našu komunikáciu počas slávnostného obeda a pokračovali prácou v skupinách. Hovorili sme o milosrdnej láske, rozpovedali sme príbeh sv.Vincenta. Spomenuli sme si aj na spoľahlivých ľudí, ktorí nám prejavujú lásku a podporu. Všetkých týchto ľudí sme zjednotili vo veľkom srdci. Ďakovali sme Bohu, že všetci máme takýchto ľudí v našich životoch. Chlapci nás milo prekvapili a podarovali nám  ruže, na znak vďačnosti!

V piatok 25.septembra v príjemnej atmosfére detského klubu sme sa stretli s našimi partnermi a farníkmi, ľuďmi, ktorí najviac podporujú našu službu. V prezentácii sme si spomenuli na začiatky, boli sme hrdí na naše spoločné úspechy a načrtli plány, ako reagovať na nové výzvy tejto doby. Malá skupina detí predviedla krátky program o milosrdenstve. Nakoniec všetci čakali na tanečné prekvapenie zo strany sestier. 😄

Tu možno trochu štatistiky:0

V sobotu 26.septembra nás tešila ruská „Zlatá jeseň„.  Teplomer v aute ukazoval 21 stupňov. Toto sú super podmienky na usporiadanie „dňa zamestnancov“ na vrchu „Belaya“. Priateľská komunikácia, grilovanie, výstup na horu, fotografie pre spoločné spomienky. Na konci týždňa sme si vyhradili trocha času na oddych v prírode spolu s našimi zamestnancami.

Slávnosť sv. Vincenta a sv. omšu ako poďakovanie za 20 rokov služby sestier v Rusku  sme slávili  27.09.2020 spolu s farnosťou v Nižnom Tagile a o.Antonom Ovtarom CM, jediným lazaristom v Rusku. Sme radi, že môžeme žiť, milovať a slúžiť tu v Rusku!  

Viac o ich službe tu: https://cloud.mail.ru/public/Psz7/3A7FL9Kw9